La data de 16 decembrie 2016, s-a desfășurat Forumul președinților și Adunarea Generală a Asociației Euroregiunea Siret – Prut – Nistru, la care au fost prezenți membrii euroregiunii: reprezentanți ai administrației publice locale din Republica Moldova și România.
Gazda evenimentului a fost raionul Strășeni, ședința fiind condusă de dl președinte Mihail Popa.
Dl Mihail Popa a deschis lucrările ședinței cu un mesaj de bun venit pentru oaspeți, menționând faptul că raionul Strășeni este onorat să găzduiască acest eveniment important.
Pe ordinea de zi a ședinței au fost incluse 13 chestiuni, cele mai importante fiind cele cu privire la adoptarea hotărârii privind acordarea calității de membru al raioanelor Briceni, Dondușeni și Edineț, aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al asociației pentru anul 2017, hotărârea cu privire la modificarea Protocolului și Statutului Euroregiunii, calendarul activităților pentru 2017 și altele.
După ce a prezentat raportul de activitate al Asociației pe anul 2016, dl Dumitru - Tudor Jijie, Directorul Executiv, a atras atenția asupra necesității localităților din Republica Moldova în luarea deciziilor cu privire la stabilirea acordurilor de colaborare cu localități din România, acest lucru fiind imperios necesar în ceea ce privește accesarea fondurilor europene.
La eveniment a fost prezent și dl Grigorii Robu, primarul orașului Nisporeni, care a venit cu solicitarea ca or. Nisporeni să devină membru al Euroregiunii, în scopul stabilirii de noi perspective de colaborare pe diverse dimensiuni și a implementării de proiecte, fapt care a fost salutat de membri.
Secția administrație publică
17.06.2026
17.06.2026
16.06.2026
15.06.2026