Stimați agricultori, stimați lucrători din industria prelucrătoare,
Tradițional, în ultima duminică a lunii noiembrie, sărbătorim Ziua lucrătorului din agricultură și industria prelucrătoare, care a fost instituită prin Hotărârea Parlamentului Republicii Moldova Nr. 298 din 25.11.1994.
În aceste zile de sfârșit de toamnă, atunci când dumneavoastră, dragi agricultori și lucrători din industria prelucrătoare faceți totalurile anului agricol, ale muncii și ale eforturilor depuse, îmi face o deosebită plăcere să Vă adresez cordiale felicitări, urări de sănătate și prosperitate. Grație hărniciei și responsabilității de care dați dovadă zi de zi ne este asigurată pâinea pe masă, fructe din belșug și vinul care ne duce faima în lume.
Ne exprimăm convingerea că prin munca asiduă, experiența și exigența alinierii la standardele europene de calitate îi veți asigura agriculturii calea spre modernizare și prosperare, pentru ca acest sector să fie și în continuare forța principală de creștere economică a țării.
Vă asigur că vom depune toată eforturile pentru susținerea și acordarea ajutorului agricultorilor și a tuturor celora care activează în acest domeniu la realizarea principalelor obiective și la implementarea proiectelor necesare.
Vă doresc mută sănătate, belșug, putere de muncă și ani cât mai rodnici!
Cu respect,
Preşedintele raionului Străşeni,
Mihail POPA
17.06.2026
17.06.2026
16.06.2026
15.06.2026